Celem kursu jest nabycie przez szkolonego wiadomości, umiejętności i nawyków pozwalających na samodzielne, bezpieczne uprawianie taternictwa jaskiniowego. Absolwent kursu powinien umieć:
- zaplanować i zrealizować wejście do dowolnej jaskini zarówno w okrasie letnim i zimowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa;
- bezpiecznie poruszać się oraz asekurować partnerów w terenie wspinaczkowym; pokonywać z asekuracją oddolną drogi o co najmniej IV stopniu trudności;
- wyprowadzić swój zespół jaskiniowy i wspinaczkowy w bezpieczny teren w przypadku załamania pogody czy nieprzewidzianego splotu wypadków;
- samodzielnie zastosować techniki autoratownicze w sytuacjach tego wymagających, zarówno w jaskini, jak i podczas wspinaczki;
- udzielić w warunkach górskich pierwszej pomocy w sytuacjach tego wymagających;
- znać przepisy obowiązujące w terenie, w którym przyjdzie mu działać, ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony przyrody.
Więcej informacji: http://pza.org.pl/jaskinie/art10380
Kurs jaskiniowy poza oczywistą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, niesie także ze sobą możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi z pewnością uda Ci się nawiązać relacje, które przetrwają wiele lat. Wreszcie, kurs taternictwa jaskiniowego otworzy Ci furtkę do licznych szkoleń, wypraw eksploracyjnych i wyjazdów (również zagranicznych) w czasie, których będziesz mógł rozwijać swoją przygodę z podziemnym światem.
Warunki uczestnictwa w kursie
W kursie mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 rok życia, posiadają lekarskie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do realizowania tego typu aktywności, oraz podpisały oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami uprawiania Taternictwa Jaskiniowego. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w kursie za pisemną zgodą obojga rodziców.
Opłaty
Koszt kursu wynosi 1800zł. To dużo, jednak istnieje możliwość płatności w dogodnych ratach, dzięki czemu nie odczujesz zbyt dotkliwie tej kwoty. Kwota obejmuje cykl zajęć teoretycznych, w siedzibie klubu, w czasie których poznasz zagadnienia dot. powstawania jaskiń, rejonów krasowych czy historii taternictwa w polsce i na świecie, oraz zajęcia praktyczne – najpierw na jurze, a później w tatrach.
Przebieg szkolenia
Kurs rozpoczyna się od wyjazdów w rejony skałkowe Jury Krakowsko-Częstochowskiej, których głównym celem jest poznawanie podstaw praktycznych chodzenia po jaskiniach: węzłów, budowy stanowisk, wspinaczki, poruszania się po linach, pokonywania zacisków, itp. Równolegle, w klubie prowadzone są w tym czasie zajęcia teoretyczne.
Gdy grupa kursowa swoją odpowiedzialnością i sprytem przekona instruktora o gotowości do stawienia czoła ambitniejszym wyzwaniom, kurs zaczyna jeździć w Tatry. Podczas wyjazdów tatrzańskich, każdy z kursantów jest zobowiązany do przygotowania i wcielenia się w rolę kierownika wyprawy na przynajmniej jednej akcji jaskiniowej. Podczas etapu tatrzańskiego przeprowadzonych musi zostać co najmniej 8 akcji jaskiniowych, z czego 4 do jaskiń o rozwinięciu pionowym, oraz 3 w warunkach zimowych. W praktyce, najczęściej udaje się tego dokonać podczas 2 obozów – zimowego i letniego. W sytuacji, w której z rozmaitych względów (warunki pogodowe, wysoki poziom wody w jaskini, itp.) nie udaje się osiągnąć wspomnianego minimum, przewidziane są dodatkowe wyjazdy, w celu uzupełnienia brakujących przejść.
Kurs kończy się egzaminem składającym się z części teoretycznej, oraz praktycznej, którego pozytywny wynik, oraz komplet przejść tatrzańskich, uprawnia kursanta do otrzymania dokumentu potwierdzającego zdobyte umiejętności, oraz umożliwiającego samodzielną działalność w Tatrach – Karty Taternika Jaskiniowego PZA.
Aktualności dotyczące kursu w naszym klubie, możesz przeczytać pod linkiem: http://avensosnowiec.pl/category/kurs/