Relacja z centralnego kursu ratownictwa

20160515_101041

W dniach 13. – 15. maja 2016 roku w Podzamczu na Górze Birów odbyło się szkolenie z podstaw ratownictwa jaskiniowego organizowane przez PZA. Spośród 23 uczestników szkolenia dwóch reprezentowało nasz klub. Szkolenie rozpoczęło się od integracji przy ognisku w piątkowy wieczór, gdzie na pobliskie pole namiotowe przybyła większość kursantów. W sobotę, wczesnym rankiem, uczestnicy kursu rozpoczęli szkolenie od wysłuchania krótkiej prelekcji, by następnie przejść do nauki budowy stanowisk, gdzie jako poligon doświadczalny posłużył okoliczny płot.

Po przemieszczeniu się na Górę Birów, docelowe miejsce szkolenia, mieliśmy okazję zapoznać się z technikami transportowania poszkodowanego po odcinkach pionowych i poziomych. Nie zważając na panujące niezbyt dogodne warunki pogodowe, ćwiczyliśmy w trzyosobowych zespołach m.in.: budowanie układów do przeciwwagi, wyciągania i opuszczania, oraz budowę tyrolki. Mieliśmy również okazję przećwiczyć transportowanie noszy (oczywiście z „poszkodowanym”) przez niewielką jaskinię. Po 12 godzinach szkolenia, kiedy pogoda w końcu się polepszyła, nadszedł czas podsumowania przy ognisku. Kolejny dzień zajęć rozpoczął się równie wcześnie. W tym dniu na kursantów czekało poważne zadanie, przygotowane przez instruktorów, a mianowicie przeprowadzenie pozorowanej akcji ratunkowej. Po wybraniu kierownika akcji oraz kierowników poszczególnych odcinków ruszyliśmy do poręczowania. Trasa akcji ratunkowej została tak zaplanowana, żebyśmy mogli przećwiczyć wszystkie poznane techniki. Około godziny 11:00 cały zespół stwierdził gotowość i akcja ratunkowa rozpoczęła się. Po ponad dwóch godzinach akcji i pokonaniu, pod okiem instruktorów, wszystkich wytyczonych odcinków, troszkę zmarznięty „poszkodowany” mógł znowu stanąć na własnych nogach.

Wielkie ukłony i podziękowania dla Instruktorów za profesjonalne przygotowanie zajęć z dbałością o szczegóły (nawet pogodę zamówili wiernie oddającą warunki panujące w jaskini). Nam tymczasem, nie pozostaje nic innego jak szlifowanie zdobytych umiejętności.

Uczestnicy:
Maciej Krzyżowski
Grzegorz Dygas